12
Ağu

Yatak Odası Dekorasyonunda 5 Kurala Dikkat!

 

1.Yatak Odanız için Bir Tema Belirleyin

Yatak odası dekorasyonu yapacak olanların öncelikle karar vermesi gereken şey ‘tema’ olmalı. Daha önce hiç bulunmadığınız bir mekâna girdiğinizde aslında aklınızda yer eden ilk şey, bu mekânın sahip olduğu temadır. Bu nedenle kişisel beklentilerinize ve zevklerinize uygun bir tema belirleyebilirsiniz. Eğer sakin bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, bu durumda size kendinizi rahat hissettirecek bir alan yaratmanız akıllıca olabilir. Bütünlüğün bozulmaması açısından yatak odanız için seçtiğiniz mobilyaları da bu temaya göre tercih etmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

2.Yalnızca Bir Eşyayı Öne Çıkarın

Yatak odanızı dekore ederken unutmamanız gereken önemli kurallardan biri de tek bir eşyayı yıldızlaştırmak olmalı. Çok gösterişli bir gardırop, ihtişamlı bir yatak ve yatak başlığı, etkileyici avizeler bir aradayken bu ortam oldukça yorucu hale gelebilir. Bu nedenle öne çıkarmak için tek bir eşya belirlemek akıllıca olacaktır. Eğer fazlasıyla gösterişli bir yatak başlığı kullanmak istiyorsanız, yatak odanızın tek yıldızı bu olabilir. Özel ahşap yatak takımımız gibi ihtişamlı takım tercih ettiğinizde, genel olarak oda içerisinde kullanacağınız diğer eşyaları daha yalın seçeneklerden yana tercih etmenizi öneririz.

3.Uyum Yakalayın

Ev dekorasyonunda uyum genel olarak dikkat edilmesi gereken temel unsurlardan biri. Ancak söz konusu yatak odası dekorasyonu olduğunda bu durum çok daha fazla önem kazanıyor. Özellikle sağlıklı uyku konusunda hassassanız ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracak bir ortam oluşturmak istiyorsanız, yatak odanızda uyumlu parçaları bir araya getirmeniz gerekir. Birbirine yakın renk tonlarına benzer dokulara sahip olan mobilyaları tercih edebilirsiniz. 

4.Alanı Doğru Kullanmak Önemli

Yatak odasını dekore ederken dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri de alana göre mobilya seçiminde bulunmak. Eğer dar bir yatak odasına sahipseniz büyük ölçekli mobilyaları tercih etmek kullanışsız bir ortam oluşturmanıza neden olabilir.

5.Renk Paletinizi Dİkkatli Seçin

Yatak odası dekorasyonunda her şeyin kusursuzca ilerlemesini isterken, renk seçimini elbette şansa bırakamazsınız. Son dönemde tek renk üzerine dekorasyon stilleri dikkatleri çekse de iyi bir renk paleti belirlemek büyük ölçüde dekorasyonu daha etkileyici hale getirir. Sıcak ya da soğuk tonlarda birbirine uygun 3 renk belirleyebilirsiniz. Okyanus mavisi, beyaz ve koyu kahverengi yatak odası için uygun bir renk paleti olabilir. Burada kendi sevdiğiniz renklere yer verirken, bu renklerin birbiri ile uyumuna dikkat etmeyi de göz ardı etmemelisiniz.